خانه / محصولات آموزشی / آثار باستانی وتاریخی استان آذربایجان شرقی به صورت word
آثار باستانی وتاریخی استان آذربایجان شرقی به صورت word

آثار باستانی وتاریخی استان آذربایجان شرقی به صورت word

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

آثار باستانی وتاریخی استان آذربایجان شرقی به صورت word

اطلاعات جغرافیایی و تاریخی استان

استان آذربایجان شرقی در گوشه­ی شمال غربی ایران قرار دارد. وسعت این استان 4/45261 کیلومتر مربع می­باشد.رود ارس حدود این استان را با جمهوریهای آذربایجان، ارمنستان  و ایالت نخجوان مشخص می­کند. مرز آن در غرب با استان آذربایجان­غربی با آب­های دریاچه­ی ارومیه مشخص می­شود.رشته کوه­ها، دره­ها، جلگه ­ها و دشت­ها در  جنوب، این استان را با آذربایجان غربی و زنجان پیوند می­دهد.

در شرق، استان اردبیل قرار دارد که با دره و رودخانه دره­رود، کوه­های سبلان و چهل نور و گردنه­ی صائین از هم جدا می­شوند.ارتباط استان با کشورهای همسایه از طریق جلفا، خداآفرین و کردشت که نقاط مرزی هستند صورت می­گیرد.شهرستان جلفا چون از طریق خط آهن نخجوان، ایروان و تفلیس به جمهوری اکراین و بنادر سیاه وصل می­شود .از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و همین ارتباط با دریای سیاه اهمیت خاصی به استان آذربایجان شرقی داده است.استان آذربایجان شرقی 12 شهرستان و 31 شهر دارد.

شهرستانهای آن عبارتند از :اهر، بستان­آباد، بناب، تبریز، سراب، شبستر، کلیبر، مراغه، مرند، میانه، هریس و هشترود که هر کدام دارای آثار تاریخی و باستانی مربوط به دوره­های مختلف را در خود جای داده ­اند. در این مبحث فقط تعدادی از آنها ذکر می­شود. تبریز مرکز این استان می­باشد که به دلیل اینکه چند دوره پایتخت بوده تاریخ خاص خودش را دارد.

کوههای بلند از جهات مختلف منطقه وسیع آذربایجان را محصور کرده ­اند. بلندترین نقطه استان قله سهند 3722  متر در 5 کیلومتری جنوب تبریز و پست ­ترین نقطه آن در حوالی دریاچه ارومیه (1220 متر) قرار دارد. آب و هوای استان سرد و خشک است اما به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم­ های متفاوتی برخوردار است.

دلیل سرمای این استان بیشتر به خاطر موقعیت کوهستانی آن می­ باشد.

عوامل موثر بر هوای استان کم ­ارتفاعی، اثرات ملایم کننده بخارهای دریای خزر، جریانهای مرطوب دریای مدیترانهو توده­های هوای سرد سیبری می­باشد. از نظر بارندگی استان به دو قسمت ناحیه سردسیر و ناحیه معتدل تقسیم می­شود.میزان بارندگی سالانه در شرق استان بیشتر از بقیه نواحی می­باشد.تبریز و مرند جز ناحیه سردسیر و مراغه و میانه جز نواحی معتدل می­باشند.در استان آذربایجان اوضاع جوی بسیار متغییر است و اختلاف دما در ماههای مختلف سال بسیار زیاد است. مثلاً درجه حرارت در ماههای گرم به 38 درجه و  درجه سرما در ماههای سرد به 20 درجه زیر صفر می­رسد.

 

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید