آموزش هتلداریآموزش کافی شاپمقالات

از باریستا چه می دانید!

4.8/5 - (24 امتیاز)

از باریستا چه می دانید!

تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که به کافی شاپی بروید و با نوشیدنی‌هایی مواجه شوید که هر کدام اسم خاص و عجیبی داشته باشند؟ با همین اتفاق شما درواقع یکی از کارهای باریستا را دیده‌اید.

باریستا کسی است که نوشیدنی‌هایی با پایه اسپرسو تهیه می‌کند. باریستاها معمولا در کافی شاپ‌های خاص استخدام می‌شوند. برای باریستا شدن شما باید یاد بگیرید چطور انواع مختلفی از نوشیدنیهای با پایه قهوه را تهیه کنید؛والبته به کمی ذوق و سلیقه هنری هم نیاز دارید.

در ایتالیا باریستا به غیر از قهوه، انواع نوشیدنی را سرو می‌کند؛ اما در آمریکا به طور کلی فقط به کسانی که قهوه سرو می‌کنند باریستا گفته می‌شود.بیشتر کافی شاپ‌ها نوشیدنی‌های قهوه‌ که بر پایه اسپرسو باشد را سرو می‌کنند.اسپرسو یک دانه قهوه خاص و یا یک روش بو دادن قهوه نیست بلکه اسپرسو یک روش خاص برای دم کردن قهوه است.

اسپرسو حالتی خاص از دانه های آسیاب شده قهوه‌های متمرکز است که با نیروی آب داغ و بخار با فشار زیاد فشرده می‌شود.اسپرسو در سال ۱۸۸۴ توسط Angelo Moriondo اختراع و اولین دستگاه اسپرسو توسط خودش ثبت کرد. باریستا معمولا اموزش‌های بسیار زیادی مبنی بر سرو قهوه ‌ها دیده است؛ و این آموزش‌ها شامل کار با دستگاه و آماده‌ سازی قهوه است.

سروقهوه بسیار مهم است زیرا از لحظه آماده کردن تا لحظه سرو همه چیز بر مزه قهوه تاثیر می‌گذارد.هرساله رقابت‌هایی میان تمامی باریستاهای جهان صورت می‌گیرد به اسم World Barista Championships باریستاها اول باید ازمیان دیگر باریستاهای کشور خود برگزیده شوند تا بتوانند به مسابقات جهانی این رشته راه پیدا کنند.

مسابقات (WBC) ازسری رقابت‌های بین المللی است که توسط سازمان جهانی قهوهWorld Coffee Events (WCE) برگزار می‌شود که بر روی بهترین نحوه ارائه تمرکز دارد.

هر ساله این رقابت بین ۵۰ کشورجهان برگزار میشود که در این مسابقه 4 عدد اسپرسو، ۴ کاپوچینو و۴ نوشیدنی خاص آماده می‌کنند که در ۱۵ دقیقه به همراه موسیقی باید سرو کنند. داوران نوشیدنی‌ها را از لحاظ مزه تمیزی و مرتب بودن نوشیدنی، خلاقیت، توانایی و تکنیک‌های به کار گرفته شده برای سرو و در آخر زیبایی در ارائه را بررسی می‌کنند.

از بین ۵۰ رقابت کننده ۱۲ نفر و از بین ۱۲ تا ۶ نفر به عنوان برگزیده انتخاب می‌شود که نفر اول عنوان بهترین باریستای جهان را به خود اختصاص می‌دهد. در سال ۲۰۱۳ در مسابقات جهانی Pete Licata از آمریکا، نفراول شد.شاید این رقابت بین ایرانی‌ها خیلی متداول نباشد اما فیدیلیو برای باریستاها و افراد علاقمند کلاس آموزش تئوری و عملی حرفه‌ای با مربیان ایتالیایی تدارک دیده است و همچنین مسابقه‌ای در همین راستا برگزار خواهد شد، که مطمئنا یکی از راه‌هایی است که می‌تواند هر فرد علاقه‌مندی را به مسابقات جهانی برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا