خانه / محصولات آموزشی / دانلود مقاله بررسی ورود گردشگران بر توسعه فرهنگی منطقه خلیج فارس
تحلیل جایگاه گردشگری شهر اصفهان در توسعه گردشگری فضای مجازی
مقاله گردشگری و هتلداری

دانلود مقاله بررسی ورود گردشگران بر توسعه فرهنگی منطقه خلیج فارس

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود مقاله بررسی ورود گردشگران بر توسعه فرهنگی منطقه خلیج فارس به صورت pdf

حسين رحمتيان[1] كارشناسي ارشد جغرافيا و برنامه ريزي توريسم دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد

شيوا رحيمي[2] دانشجوي كارشناسي ارشد جغرافيا و برنامه ريزي توريسم دانشگاه اصفهان

چکیده

گردشگری در محیطی شکل می گیرد که متشکل از انسان و ویژگی های طبیعی است. محیط انسانی شامل عوامل و فرایندهای اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی است. آثار حضور گردشگران در منطقه مقصد (خلیج فارس) که با محیط محلی، اقتصاد، فرهنگ وجامعه تعامل دارند بسیار مشهود است.

فرهنگ پدیده پیچیده ای است مشتمل بر دانش، باور، هنر، قوانین اخلاقی، نسبت و هر گونه قابلیت و عادتی که توسط انسان به عنوان عنصری از جامعه کسب می گردد. اثرات گردشگری در هر مکان می تواند مثبت یا منفی باشد. مثبت یا منفی بودن اثرات به ارزش گذاری و قضاوت ناظران آن بستگی دارد. منطقه خلیج فارس به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک و از طرفی وجود تنگه هرمز و تنوع فرهنگی منطقه، پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک قطب عمده گردشگری ایران را دارد. برای نیل به این مهم بررسی ورود گردشگران بر توسعه فرهنگی در ابتدا با توجه به نظرات صاحب نظران بررسی گردید و برای اولویت بندی تاثیرات ورود گردشگران بر توسعه فرهنگی از روش توصیفی و تحلیلی با استفاده از مدل TOPSISاستفاده شد و در نهایت با استفاده از مدل هاي عوامل استراتژيكIFAS,EFAS,SFAS))و مدل ارزيابي SWOT نقاط قوت و ضعف داخلی و فرصت ها و تهدیدهای خارجی مشخص شد یافته ها نشان می دهد که از میان عوامل تاثیرات عمده گردشگری بر توسعه فرهنگی منطقه خلیج فارس ایجاد اشتغال، تجدید حیات صنایع دستی و گسترش تبادلات فرهنگی میان گردشگران و جامعه محلی در اولویت قرار دارند.

کلید واژه :گردشگری –خلیج فارس- توسعه فرهنگی–مدلTOPSIS–جاذبه های فرهنگی

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید