خانه / محصولات آموزشی / دانلود فایل آجرکاری در معماری اسلامی به صورت word
دانلود فایل آجرکاری در معماری اسلامی به صورت word

دانلود فایل آجرکاری در معماری اسلامی به صورت word

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود فایل آجرکاری در معماری اسلامی به صورت word

نقش آجر در هويت معماری ايران

خشت و آجر در معماری ایران نه به عنوان ذره ای در مقابل کلان معماری نمود دارد، بلکه چون واحدی است که در معماری می نشیند، کاملتر بگوییم مانند نت است در ساختمان یک موسیقی سمفونیك.آجر فقط پر کننده جرزها و پوشاننده احجام و جدا کننده آنها از یکدیگر نیست. بلکه به عنوان یک عنصر کامل در معماری ایران به کار رفته است.

خصیصه کامل این عنصر ساختمانی در معماری آجری اصیل، به غایت محسوس است.آجرها در ترکیبشان با یکدیگر تابع ریتم و هندسه خاصی هستند که آنها را شکل و حالت می بخشد.روشن است هرگاه آن را ریتمی تازه بیافزاییم، ترکیبشان نمودی تازه خواهد یافت.آنچه امروز به نام آجر شناخته شده است، پدیده ای است که از دگرگون شدن گل رس به دست می آید.از حرارت دادن خشت گلی و سخت شدن آن.

سوابق تاریخی، نشانگر آن است که ساکنان نواحی خوزستان و یا بین النهرین، نخستین اقوامی بودند که بهاین موفقیت دست یافتند و احتمالاً اولین تجربه های خود را در کف اجاقهایشان مشاهده نمودند و پختنو سخت شدن گل زیر آتش را به خاطر سپردند.عدم وجود مصالح سنگی و چوبی مورد نیاز مردم این نواحی سبب شد که خاک، به عنوان مهمترین عنصر ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

اولین شیوه تهیه خشت مربوط به سالهای پیش از هزاره ششم قبل از میلاد مسیح می باشد، قدیمی ترین آثار معماری که تا کنون در این زمینه به دست آمده در غرب ایران است.

تپه علی کش

واقع در دهلران، که از آغاز دیرینه سنگی است، تاریخ آن را 5800 تا 6200 قبل از میلاد تخمین زده اند.از دیگر آثار مشهور، تپه حسنلو است که از خشت های خام به طور گسترده در آن استفاده شده و مربوط به قرنها قبل از میلاد می باشد.

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید