خانه / محصولات آموزشی / دانلود فایل آشنایی با هنر قلمزنی به صورت word
دانلود فایل آشنایی با هنر قلمزنی به صورت word

دانلود فایل آشنایی با هنر قلمزنی به صورت word

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود فایل آشنایی با هنر قلمزنی به صورت word

قلمزنی

در فرهنگ معین به معنی نویسندگی , نقاشی , حکاکی یکی از هنر های صنایع دستی ایران هنر قلمزنی می باشد که اگر بخواهیم قدمت این هنر را مورد بحث قرار دهیم قدمت زیادی دارد. قلمزنی، تکنیک وهنری باستانی، با قدمتی بیش از 3هزار سال، نه تنها یادگار تاریخ فرهنگی ایران، بلکه بخشی از سرمایه امروزه این مرز وبوم است.

فن قلمزنی از زمانهای قبل از اسلام وقبل از میلاد مسیح بصورتهای مختلف ایفای نقش کرده . و آثاری که از زمانهای مختلف در اکثر موزه های جهان وایران که سمبل آثار هنری همان دوران می باشد مایه افتخار این هنر میباشد.فن قلمزنی در هر دوره از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده چنانچه در زمان هخامنشیان هنر قلمزنی تکامل پیدا کردهو در زمان ساسانیان این هنر به اوج خود می رسد.از آثار مختلفی مانند ظروف حکاکی شده و یا قلمزنی شده در این دورهمی توان به عظمت و علاقه هنرمندانو بزرگان این سلسله به این رشته هنری پی برد.

این تکنیک نه تنها بی رونق نشده است، بلکه بدون از دست دادن اصول بنیادی خود، دراین عصر جدید تکنولوژیکی، از نقشی اساسی در فعالیت های صنایع دستی ایران وجهان برخوردار است.

مرکزیت فعال این رشته اصفهان می باشد،

ضمن آنكه بايد ازقلمزني نقره شيراز و قلمزني ورشو بروجرد، كه در پي تلاشهاي سالهاي اخير دوباره احياء شده  و رونقي نسبي يافته است،‌ ياد كنيم. فلزات و ابزار و مواد مورد استفاده در هنر قلمزني هنری که در طی آن صنعتگر قلمزنی نقوش مورد نظر خود را به وسیله ابزار مخصوص بر روی مصنوعاتی که هنر اولیه آنها  طلا , نقره ,مس,مسوار,ورشو,برنز,برنج(آلیاژ مس و روی), فولاد وآلومینیوم حک می کند.

کار قلمزنی را باید بر روی فلزهایی انجام داد که پایدار باشند برای این منظور طلا بهترین است اما عملا بیشتر از فلزاتی نظیر نقره ، مس و آلیاژی چون برنج برای اینکار استفاده میشود

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید