خانه / محصولات آموزشی / دانلود فایل ورد توانایی شناخت حیات وحش
دانلود فایل ورد توانایی شناخت حیات وحش

دانلود فایل ورد توانایی شناخت حیات وحش

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود فایل ورد توانایی شناخت حیات وحش

توانایی شناخت حیات وحش

گوناگونی جغرافیایی و اقلیمی در ایران اکوسیستم های گوناگونی را به وجود آورده به طوری که جنگل انبوه راش در شمال کشور بسیار متفاوت از درختان حرا و داز در جنوب می باشد، و گوناگونی جانوران به حدی است که هم می توان سیاه خروس قفقازی و شهد خور هم ماهی آزاد و کروکودیل و هم شوکا و خرس را در آن میان یافت. ایران همچون پل چهار سوی بزرگی است بین چهار منطقه عمده این بخش جهان است که عبارتند از: سرزمینهای پیرامون دریای سیاه، آسیای مرکزی، شبه قاره هند و عربستان.

ایران در چهار راه انتشار جانوری و گیاهی کاملاً متفاوت این مناطق قرار گرفته و در فون و فلور آنها سهیم است. ایران خود دو منطقه عمده پراکنشی ویژه دارد. یکی فلات ایران است که از بلندی های آناتولی ترکیه و ایران تا افغانستان ادامه دارد و گونه های این منطقه را ایران و تورانی می نامند.

این منطقه به دو بخش:

ایرانی، برای گونه های مربوط به بلندی های ایران و بخش آرالو-کاسپین مربوط به گونه هایی که پراکندگی اصلی آنها در ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی است. منطقه عمده دوم صحرا-سندی است و صحراهای کم ارتفاع حاشیه جنوبی (از شمال غرب شبه قاره هند تا آفریقای شمالی) را در بر دارد.

در نتیجه فون ایران ترکیبی از جانوران بومی و جانوران آسیا و اروپای شمالی و تا حدی آفریقایی و هندی می باشد. برای نمونه سنجاب ایرانی، شاه روباه و گوزن زرد ایرانی، مرال و شوکا سیبری-اروپایی رودک عسل خوار آفریقایی، یک گونه شنگ هندی می باشند.

گربه شنی، خارپشت بیابانی و خفاش میوه خوار آفریقایی اند.

کشور را می توان بر اساس عوامل زیست محیطی به ویژه اقلیمی و فیزیوگرافی، به تعدادی مناطق جانوری تقسیم کرد. دانشمندان مختلف تقسیم های متفاوتی انجام دادند که در اینجا تقسیم های اندرسون آورده شده هر چند سیزده منطقه جانوری در درجه نخست برای سوسمارهای ایران بوده ولی به خوبی برای کل فون ایران به کار رفته است.

1- فلات مرکزی 2- حوضه اورمیه 3- حوضه سیستان 4- منطقه خزر 5-دشت خوزستان و ساحل خلیج فارس

6- بلوچستان و ساحل مکران 7- ترکمن صحرا 8- دشت مغان 9- کوهستان زاگرس 10-کوهپایه های غربی زاگرس

11- کوهستان البرز 12-کپت داغ 13-جزایر خلیج فارس.

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید