خانه / محصولات آموزشی / دانلود مقاله: حیوانات مقدس
دانلود فایل ورد حیوانات مقدس

دانلود مقاله: حیوانات مقدس

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود مقاله: حیوانات مقدس

سیمرغ

وارغن به معنی پرنده و بال زننده راکویاحی هم تای کلاغ سرخ پا یا مرغ بامدادان چینی می­داند و در اساطیرکهن چین زمانی که ده خورشید بر آسمان پدیدار می­شود کماندار آسمان نه خورشید را صید و با فرو افتادنهر خورشید کلاغی بر زمین می افتد و این از آنجاست که در سرزمینهای آسیایی  سرخ پا نمود خورشیدو آتش است.

اوستا و سیمرغ

در اوستا از سیمرغ به نام موغوسَئِن یاد شده که سئن به معنای شاهین است.و در آثار آئینی زرتشتی از این پرندة اسطوره­ای با نام عقاب وارغن نیز یاد شده که با سیمرغ افسانه­ای شاهنامههمانندی­های بسیار دارد.و بخش نخست موغوسئن یا مرغوسئن همان مرغ است بی تردید چنین مرغی اسطوره­ای است و نماد خارجی نداردو در همانند کردن او به شاهین باید توجه داشت که خدایان بسیاری از تمدنهای کهن به عقاب تشبیه شده ­اند .

سیمرغ به بسیاری از پرندگان من جمله خفاش تشبیه شده (که وجه تشبیه آن به خفاش )به این دلیل است که مانندخفاش به جوجه­ هایش شیر می­دهد اما با این همه ویژگی اسطوره­ای سیمرغ برجاست.در روایتهای اسطوره­ای این مرغ از صفات انسانی سخن گفتن، چاره گری و طبابت سخن رفته و این ویژگی در موردپرندگان دیگر در اساطیر هند ، چین و سرزمینهای دیگر نیز دیده می­شود.

البرز

آشیان سیمرغ در البرز کوه اسطوره­ای (نخستین کوهی که پس از یورش اهریمن پدیدار شد .و پس از آن دیگر کوهها به 18 سال پدیدار شد این کوه که در شاهنامه در شرق دیگر ایران قرار دارد.

800 سال بالید و پس از 200 سال به ستارة پایه ، 200 سال بعد به ماه ، 200 سال بعد به خورشید و200 سال دیگر بر فراز آسمان رسید.

البرز جایگاه زادان مردان مقدس و اسطوره ای و نیز جایگاه دیوان است و هم بدین دلیل است که در افسانهضحاک وی را در دماوند به بند می کشند .کازیمیرسکی آشیان سیمرغ را کوه قفقاز و آن را مرادف کوه قاف می­داند.

قاف بخشی از کوه البرز اسطوره­ای یا همانند ان است و هر دو پیرامون زمین را گرفته و تکیه­ گاه آسمان اندو این  دو کوه حد فاصل دنیای خاکی و جهان مینوی است.و در اثار زرتشتی برفراز درخت گئوکرن یا درختی است که در میانة دریای فراخ کرد قرار دارد و در بردارندهتخمه همه  درتسنی هاست .

که هرگاه از درخت برخیزد هزار شاخه از درخت می­روید و هرگاه که بر درخت می­نشیند هزار شاخة درختمی­شکند.و با پراکنده شدن تخمه ها گیاهان مختلف از این تخمکها هستی می­یابد.

عمر این پرندة اسطوره­ای 1700 سال و به هر سیصد سال تخم می­نهد  و پس از 25 سال جوجه­ های آن ازتخم بیرون می­ آیند ودر همه این روایتها سیمرغ ماده و تخمگذار است.سیمرغ یاور دودمان نریم و پرورندة زال است و در زاده شدن رستم، به زال و رودابه یاری می­رساند و بسیاری از ویژگیهای او از نظر جامعه شناسی گویای توتم بودن وی در خاندان نریم است.

دانلود فایل پاورپوینت خزندگان ایران

دانلود باغ پرندگان

 

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید