خانه / محصولات آموزشی / دانلود پروژه پری در فرهنگ و ادبیات ایران به صورت word
دانلود پروژه پری در فرهنگ و ادبیات ایران به صورت word

دانلود پروژه پری در فرهنگ و ادبیات ایران به صورت word

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

دانلود پروژه پری در فرهنگ و ادبیات ایران به صورت word

فهرست مطالب

مقدمه..۳

واژه های کلیدی .. ۵

پری در داستان های کهن .. ۷

مفهوم بهشت و جهنم در ادیان سامی .. ۱۳

بهشت و دوزخ در دین زرتشت  ..۱۶

روح یا پایگاه نجات ( مانوی ) .. ۲۰

منابع .. ۲۵

 

مقدمه

اساطیر ایرانی جایگاه بسیار فراگیری در فرهنگ و تمدن این مرز و بوم دارد . اساطیر ایرانی میراث مشترک اساطیر هند و ایرانی و فراتر از آن هند و اروپایی است . شخصیت های اسطوره ای ، ایزدی ، آسمانی یا نیمه ایزدی و گاهی اهریمنی و دیوی هستند ، اما به هر صورت فرا طبیعی هستند . از این نظر فرق اسطوره با حماسه ، این است که حماسه بر خلاف اسطوره ، دارای قداست نیست ، بلکه جنبه تاریخی داشته ، از این رو محبوبیت تاریخی _ قومی دارد . از انواع اسطوره می توان به افسانه اشاره کرد که بیانگر روایات جادویی ، تخیلی و شگفت آور یک قوم است . در عین آنکه مردم قداستی برای آن قائل نیستند ، ولی می دانند که غیر واقعی و جادویی است .

اساطیر ایرانی را می توان به سه دوره تقسیم کرد :

دوره باستان که شامل اساطیر اولیه ، میترایی و زرتشتی است ؛ دوره میانه که شامل اساطیر زروانی ، زرتشتی و مانوی است ؛ و دوره نو که از شکست ساسانیان و اسلام آوردن ایرانیان آغاز شده است و اساطیر ایرانی اشکال نوینی را در غرهنگ ایرانی – اسلامی می پذیرند. کلا اسطوره های ایرانی را به سه دوره می توان تقسیم کرد :

اول : اساطیر ایران باستان که به طور مشروح در ادبیات و نوشته های باستانی ایران ، مثل متون گاهانی و اوستایی آمده ، بویژه در یشت ها که مملو از اساطیر مربوط به ایزدانی چون میترا ، آناهیتا ، تیشتر ( ایزد باران و باران آوری ) ، و ایو ( ایزد آسمان و باد ) ، بهرام ( ایزد جنگ و جنگ آوری ) و غیره است . اسطوره های مذکور در یشت ها در دوره متاخر اوستایی ، یعنی پس از سروده های گاهانی قرار دارند ، اما در اصل مربوط به زمانی بسیار قدیم ، بعضا مربوط به دوره هندوایرانی اند .

 

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید