آموزش آداب معاشرت و مشتری مداریآموزش پذیرایی و تشریفاتمقالات

در محیط کار چگونه لباس بپوشیم؟

4.8/5 - (26 امتیاز)

پوشش مناسب در محل کار

سوال بسیار زیادی که مدیران و کارکنان دارند این است که در محیط کار چگونه لباس بپوشیم و مدل لباس کار جزء مواردی است که در محیط کار به آن اهمیت زیادی باید داد و مدیران دوست دارند کارمندانی داشته باشند .که در جلوی دیگران مثلاً ارباب رجوع، مشتریان، رقیبان، دوستان و … حرفه ای و پرستیژ سازمان حفظ شود (به قول خودمان باکلاس باشد) و همچنین اولین چیزی در نگاه اول مورد قضاوت قرار می گیرد لباس کار شماست.

در محیط کار چه لباسی بپوشیم؟

 مدل لباس کار شما کاملاً بستگی به محیط و نوع کار شما دارد و این دو (مدل لباس کار و نوع کار) هر چه به هم نزدیکتر باشند مناسب تر و در نگاه دیگران حرفه ای تر به چشم خواهد آمد.

رنگ لباس در محیط کار

همانطور که در بالا گفته شد رنگ نیز جزء مواردی می باشد که بستگی به محیط و نوع کار شما دارد و نمی تواننسخه ای کامل  برای آن پیچید اما میتوان نکاتی گفت که می تواند مشترک باشد

اصول تشریفات اداریلباس-کار

اداری: در این محیط ها سعی شود از رنگ های تیره و سنگین در انتخاب کت و شلوار و مقنعه و مانتو استفاده نمایید.مثلاً سرمه ای، خاکستری، مشکی گزینه های مناسبی هستند و از رنگ های روشن می توان در انتخاب پیراهن استفاده کرد و خوب است رنگی که انتخاب می شود براق نباشد.

غیر اداری: ممکن است شما در محیطی هستید که نوع و رنگ لباسها ایجاب می کند که بپوشید که این نوع رنگ های روشن طبیعی است که جزئی از کار است مثلاًمحیط های ورزشی، آتش نشانی ها، کادر پزشکی و …

نکته۱: در انتخاب رنگ لباس ها سعی شود که رنگ ها به هم بیایند و یا به هم نزدیک باشند، در حال حاضر هرچه رنگ لباسها  به هم نزدیک تر باشد شیک تر و حرفه ای تر به نظر خواهید آمد   شما تصور کنید فردی شلوار خاکستری و کت مشکی به تن دارد!!!    رنگ جوراب: لطفاً رنگ جوراب را متناسب و همرنگ رنگ شلوار انتخاب کنید.

نکته۲: اگر برند خاصی دارید و از رنگی بیشتر استفاده می کنید، آن رنگ را در لباس کار خود انتخاب کنید حرفه ای تر به نظرخواهید رسید مثلاً ما در سایت آموزش کارکنان از رنگ نارنجی و زرد بیشتر استفاده می کنیم و چه خوب است در پوشش خود مثلاً برای آقایان پیراهن و برای خانم ها مقنعه از این رنگ استفاده کنیم.

مدل لباس در محیط کار

۱- یک شکل:

اگر کارمند مجموعه های غیردولتی هستید ممکن است مدیری تصمیم بگیرد که تمام مجموعه از مدل لباسکار و رنگ خاصیاستفاده نمایید که در این صورت آزادی زیادی در انتخاب نوع پوشش خود ندارید و تنها می توانید پیشنهاداتخود را محترمانه به مدیر خود بگویید .

و اما اگر شما مدیر هستید که از شما می خواهم نکاتی که در اینجا مطرح می شود را رعایت کنید تا بتوانید در لباس کار خود و همکارانتان بهترین باشیدو اگر از کارکنان مجموعه های دولتی هستید باید تابع قوانین کشور لباس بپوشید.و شما نمی توانید شکل دیگری بپوشید مثلاً لباس های پلیس ها که باید کاملا متحدالشکل باشد.

۲- سلیقه ای:

شاید شما جزء مجموعه ای باشید که خود مختارید و می توانید هر نوع لباس کاری را داشته باشید که در این صورت نیز بستگی  دارد که شغل شما چیست؟ اگر در محیط های اداری کار می کنید برای مردان کت و شلوار و برای خانم ها مانتو و مقنعه می تواند بهترین گزینه باشد و اگر در محیط های ورزشی کار می کنید که طبیعی است هر چه لباس کار شما ورزشی تر و همچین به نوع ورزشی که انجام می دهید نزدیک تر باشد برای شما مناسب تر خواهد بود و شغل های دیگرنیز به همین منوال هر چه لباس کار آنها به نوع کاریکه انجام می دهند نزدیکتر باشد در نگاه دیگران حرفه ای تر به نظرخواهند رسید.

نکته: اگر کت و شلوار استفاده می کنید زمانیکه ایستاده و یا درحال راه رفتن هستید خوب است دکمه های کتخود را ببندید (دکمه بالایی برای کت های دو دکمه و دکمه ی میانی برای کت های سه دکمه)در محیط کار سعی کنید خلاقانه لباس نپوشید و ببینید جمع مدل لباسشان چطور می باشد و شما فقط می توانید کم متفاوت لباس بپوشید.

پوشش مناسب در محل کار 1

کفش:

در انتخاب کفش نیز باید مانند لباس کار به راحتی، مدل و رنگ آن توجه کرد. مدل کفش هایی که آقایان و خانم ها در محیط های اداری و معمولی مانند تصاویر زیر مناسب خواهد بود نوع-کفش-کارکنان نوع-کفش-کارمندان

نکاتی در رابطه با نوع کفش:

کفش راحت:

اگر فقط یک نکته طلایی در انتخاب کفش وجود داشته باشد آن (راحتی کفش) است مثلاً کفش های طبی گزینه بسیار مناسبی خواهند بود، زیرا شما حداقل ۸ ساعت در طول روز را در محل کار کفش می پوشید، چرا باید کفشی را انتخاب نمایید  که صرفا بخاطر زیبایی و مدل، تمام روز را به سختی راه بروید، برخی از خانم ها کفش هایی را خریداری می کنند  که پاشنه های بلندی دارد که صرفا به دلیل اینکه احساس می کنند زیباتر هست و اما در محل کار هر چه پاشنه ی کفش کوتاه تر باشد بهتر و راحت تر خواهید بود، بسیاری از دردهایی که ما در ناحیه زانو، مچ پا و … داریم ناشی از این استکه کفش راحتی را انتخاب نمی کنیم.

کفش بی صدا:

از کفش هایی که صدای کمتری در زمان راه رفتن دارند استفاده کنید هر چه کف کفش سفت تر و سخت تر باشد در اثر راه رفتن و ضربه به زمین صدای بیشتری خواهد داشت و همچنین کف کفش هایی که لاستیکی باشد به هنگام راه رفتن صدای غیج غیج خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا