آموزش رستورانآموزش هتلداریمقالات

درصد هزینه غذا (مدیر غذا و نوشیدنی+ مدیر رستوران)

4.8/5 - (30 امتیاز)

درصد هزینه غذا(کاربردی برای مدیر غذا و نوشیدنی+مدیر رستوران)

رسما اغلب رستورانها درصد هزینه ی غذا را نمی گیرند ولی من میگیرم. درصد هزینه غذا رقمی نیست که مستقیما به بانک برود. با این حال با بهینه سازی درصد هزینه خود می تواند به شما در رسیدن به حداکثر سود در رستوران کمک کند و این قطعا حساب بانکی شما را افزایش خواهد داد.

مثال اول:

بسیاری از تاجران بزرگ غذا و نوشیدنی تمام ارزش هزینه های پشت غذا را درک می کنند. برای مثال مک دونالد روزانه 68 میلیون همبرگر را می فروشد.

بنابراین اگر آنها تنها یک پنی ( مثلا یک ریال ) برروی هزینه هایشان از فروش کالاهای فروخته شده دریافت نکنند، خواهید دید آنها در روز 680،000 دلار یا هرسال 248 میلیون دلار از دست می دهند.

مثال دوم:

در یک مثال ملموس تر،در نظر بگیرید «دیوید» یک رستوران شلوغ و موفق را راه اندازی کرده که روزانه به 350 مشتری سرویس می دهد.

اگر او به هزینه های غذاهایش و پیش غذاهایش، سالاد ها، غذاهای اصلی، نوشیدنی ها، دسرها یا قهوه ها با قیمت اشتباه 75 سنت دریافت نکند پس نتیجه می گیریم«دیوید» چیزی در حدود 100،000دلار از درآمد سالانه اش را از دست می دهد .

یادآوری مهم:

آشکارا می فهمیم که توجه به برخی هزینه ها ی کوچک در محاسبه ی درصد قیمت غذا و هزینه ی کالاهایی که به قیمت پایین فروخته شده (در تک تک کلوچه ها ، برش های نان یا همبرگر) می تواند به رشد و توسعه رستوران شما در دراز مدت کمک شایانی نماید.

در اینجا و با این مثال های ساده در می یابیم که چگونه اعداد و ارقام به شما اجازه میدهند که تصمیم گیری بهتری محاسبه ی درصد قیمت غذا داشته باشید.

محاسبه درصد هزینه غذا
cost food

 چهار مزیت اصلی در مورد  درصد هزینه غذا:

 • کنترل درصد هزینه ی غذا برای رستورانتان سودآوری دارد .

قیمت یک گزینه ی منو براساس کالاهای فروخته شده می باشد، پس مطمئن شوید که هر گزینه ی منو مناسب با حاشیه ی سود بیست و پنج درصدی هزینه های غذایتان باشد در اینجا متوجه می شوید هرکدام از آیتم منوها توسعه یافته اند چون آنها سوداورتر هستند .

 • مطمئن شوید که هیچ فرصتی را از دست نداده اید .
پیشنهاد می‌کنیم ببینید  چه کسی دوست واقعی رستوران شماست؟

با این اطلاعات شما می توانید رستوران را بر روی انگشتان بچرخانید. شما می توانید غذا های منوی قدیمی را که برای دراز مدت سود آور نبودند را حذف یا تغییر دهید و باید بدانید منوی مهندسی شده براساس درصد هزینه غذا باعث دوراندیشی شما خواهد شد.

شما برای پیشرفت در کار رستوران نیاز دارید دستورالعمل های اشتباه و قدیمی را کنار بگذارید یا آنرا تغییر بدهید. و دوباره قیمت گذاری نمایید.

 • شما متوجه می شوید که چطور هریک از سفارش ها برروی هزینه ها اثر داشته و سودآور هستند.

برای مثال انفولانزای مرغی باعث می شود که قیمت تخم مرغ ها سریع بالا برود. برای مثال اگر شما صبحانه سرو میکنید یا خوب آشپزی می کنید و تخم مرغ زیاد استفاده می کنید. پس این رشد قیمت تاثیر دو چندانی برروی هزینه های کالاهای فروخته شده و سودها دارد.

 • تجربیات کوچک هوشمندانه با دستور العمل های جدید در درصد هزینه غذا

اگر دستور العمل ها مناسب با درصد هزینه ی غذایی ایده آلتان نیست یک دستورالعمل جدید درست کنید. اگر دستور العمل ندارید پس ببینید اگر میتوانید یک دستورالعمل تنظیم کنید.

چگونه درصد هزینه ی غذا را بهینه سازی کنیم ؟

راههای بسیاری برای بهینه سازی درصد هزینه ی غذا وجود دارد که مشاوران رستوران معمولا آنها را به رستوران داران توصیه می کنند .

در اینجا چند مورد را برای شما می آوریم:

 • قیمت ها را در منوی خود کمی افزایش دهید، اما قیمت گذاری منوی شما هوشمندانه باشد
 • سعی کنید منو مهندسی شده باشد و در وهله ی اول از ظروف درهم و جاگیر خلاص شوید
 • کربوهیدرات را به منوی خود اضافه کنید چون سیب زمینی و ماکارونی معمولا ارزان تر هستند و بصورت عمده یا فله ای می توان خرید کرد   ( چون سیب زمینی و ماکارونی را می توان بصورت فله ای و عمده خریداری کرد معمولا ارزانتر و مناسب تر میباشد )
 • در طراحی منوی رستوران خلاقیت داشته ترجیحا آیتم هایی که سود آوری بیشتری دارند را استفاده نمایید.
 • مطمئن شوید غذا در اندازه ی مناسب سرو شود و بسیاری از ظروف با غذاهای خورده نشده بر نمی گردند.
 • مراقب ترکیب مواد غذایی خود باشید از مواد ارزانتر(اما نه بی کیفیت) در غذا بیشتر استفاده کنید .
 • مواد اولیه را زیاد سفارش ندهید مانند نان و کره اگر هزینه های غذا ایده آل شما نیستند
 • تغییرات منوی فصلی میتواند در ذخیره پولتان به شما کمک کند.
پیشنهاد می‌کنیم ببینید  انتخاب تالار پذیرایی عالی

چگونه منو و درصد هزینه غذا را در ذهن قیمت گذاری کنیم ؟

قیمت منو باید پاسخگوی سود و زیان شما و همچنین در راستای هدف بازار باشد. غذا های پخته شده را در پنج گزینه اول منو قرار دهید.جایی که غذا های با قیمت ایده آل قرار می گیرد.

 در اینجا فرمولی هست که ما از آن استفاده می‌کنیم ( اگر چه این کاملا تایید نشده است)

 • پیدا کردن بخشی از هزینه یا کل هزینه مواد اولیه مطابق دستور العمل پخت غذا
 • جدا سازی غذاها بر اساس قیمت غذاها.شما می‌توانید ای تقسیم بندی را خودتان انتخاب کنید و هرگاه خواستید آن را جا به جا کنید.
 • قیمت منو را به بالا یا پایین گرد کنید. بیشتر رستوران ها منو هایی همانند ۱۰$ دارند و بعضی از رستوران ها علامت دلار را نیز نشان نمیدهند.
 • به هرحال هنگامی که شما منوی رستورانتان را قیمت گذاری میکنید ممکن است از نظر دونالد برنز استفاده کنید، و همچنین به قیمت های بازارتوجه زیادی کنید و در رقابت با رستوران های دیگر شرکت کنید. با افزایش در خواست مشتری برای منوی خاص شما ممکن است آن غذا را با قیمت بالاتر یا پایین تر بسته به تحمل بازار اطراف بفروشید. همچنین شما می توانید غذاها را با میانگین قیمتی بالاتر بفروش برسانید مخصوصا اگر به دنبال پول بیش‌تری در حساب بانکی خود میباشید.
 • همچنین شما باید به دستمزدکارگران، اجاره ی مکان و سایر هزینه ها بیشترتوجه کنید. از آن جایی که منوی شما منبع اصلی درآمد شماست از بررسی قیمت غذا ها برای کمک به افزایش سودخود استفاده کنید، واز تجارب خود برای بهتر ساختن منوی خاص خود استفاده کنید.
 • اندیشه ی شما درمورد درصد هزینه غذاها؟
 • درصد هزینه غذاها میت وانند از لحاظ استاندارد بسیار در تضاد با هم باشند.
 • نظر شمادر مورداهمیت رعایت استاندارد های لازم برای مدیریت رستوران چیست؟ فرمول برآورد هزینه غذا ها از نظر شما چیست؟
 • نظر خود را در زیر به اشتراک بگذارید، و هرگونه سوالی دارید از ما بپرسید.

ترجمه آزاد: الهه عنوانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا