خانه / اخبار / حل مشکلات صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری
صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی

حل مشکلات صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی در بافت شهری

جهت حمایت از ما، لطفا امتیاز این پست را از طریق ستاره های بالا مشخص کنید (فقط بر روی ستاره ها کلیک کنید)

صدور مجوز برای اقامتگاه های بوم گردی

مشکلات اقامتگاه‌های بوم‌گردی که در بافت شهری قرار دارند، با تصمیم کمیته فنی گردشگری و محدود بودن اتاق‌ها تا ۸ واحد حل می‌شود. درحالی صحبت از اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌شود که بیش از یک دهه از فعالیت آنها می‌گذرد اما تنها دو سال است که آیین‌نامه و ضوابط فعالیت آنها تدوین شده‌ است.شاید به همین دلیل است که در بسیاری از استان‌ها همچنان کارشناسان و مسئولان با مقوله‌ی بوم‌گردی و اقامتگاه بوم‌گردی آشنایی کاملی ندارند و همواره با چالش‌هایی در این باره روبه‌رو هستند.

استان اصفهان با بیشترین اقامتگاه بوم‌گردی یکی از استان‌هایی است که با چالش‌های فراوانی در این خصوص همراه است.از چگونگی فعالیت و ضوابط آن گرفته تا ارائه مجوز‌ها و حتی فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی در بافت شهری و روستایی.

«اکبر رضوانیان» یکی از اعضای خوشه‌سار بوم‌گردی و مالک یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کاشان دراین باره گفت:سال‌هاست بر سر دریافت مجوز فعالیت‌های اقامتگاه‌های بومگردی در استان اصفهان با مسئولان استان با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.

از یک‌سو آنها می‌گویند اقامتگاه‌ بومگردی باید در بافت روستایی باشد و مجوز فعالیت در بافت شهری را نمی‌دهند از دیگر سو شاهد آن هستیم که در سایر استان‌ها، مجوز فعالیت بوم‌گردی به واحدهایی که در بافت شهری فعال هستند داده شده‌ است.

در نوروز ۹۵ شاهد گشایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعددی در یزد بودیم که بیشتر آنها در بافت شهری و حتی بافت تاریخی مصوب فعال شده‌اند.«مصطفی فاطمی» معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد دراین باره گفت که بر اساسآیین‌نامه اقامتگاه‌های بوم‌گردی گفته‌شده که این اقامتگاه‌ها واحدهایی هستند.

که به‌صورت سنتی و توسط خانواده‌ها اداره شوند و نکاتی از این دست در آن رعایت شود و در محیط‌هاییدور از شهر باشد.  اما در تبصره آن آمده که با تصمیم کمیته فنی گردشگری، این واحدها می‌توانند خارج از محیط‌های ذکر شده و در بافت‌های سنتی و محیط‌های بومی و در مراکز شهری نیز باشند.

بنابراین مشکلی برای فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی در محیط‌های شهری وجود ندارد.او حتی به بخش دیگری از این آیین‌نامه اشاره کرد و گفت که با توجه به بندهای آیین‌نامه اقامتگاه‌های بوم‌گردی،در بافت تاریخی مصوب یزد مجوز اقامتگاه بوم‌گردی داده‌ایم اما تعریف کرده‌ایم که این واحدها باید باهتل‌های سنتی تفاوت داشته باشند .و این تفاوت در تعداد اتاق‌هایشان تعریف شده‌است.

به‌گونه‌ای که اقامتگاه‌های بومگردی باید کمتر از ۸ اتاق داشته باشند و اگر بیش از ۸ اتاق داشته باشند .دیگر توجیه ندارد که اقامتگاه بوم‌گردی شود چراکه باید پذیرش داشته باشند و آداب هتلی را رعایت کنداز این‌رو در زمره هتل‌های سنتی قرار می‌گیرند. این در حالی است که اقامتگاه بوم‌گردی را یک خانواده می‌تواند اداره کند.

فاطمی همچنین تأکید کرد که هریک از معاونان گردشگری استان‌ها با این مسئله مشکل داشته باشد می‌تواند بامن تماس بگیرد تا اطلاعات کاملی در این باره در اختیار او قرار دهم.

درباره ی گروه آموزشی نوشیجان

گروه آموزشی نوشیجان حـاصل یـک تفـکر تـحول گـرا و خلاق مـحور اسـت ، فـعالـیت ما بر سه محور آموزش حضوری در محل کارشما، آموزش های غیرحضوری(مجازی) و محصولات آموزشی می چرخد و تمام سعی ما بر این خواهد بود که همیشه مشتریانی راضی و وفادار گرد هم آوریم.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید